Artėjant Kalėdoms galvojame, ką padovanosime savo artimiesiems. Bet pirkdami dovanas neturėtume užmiršti ir gamtos ir kaip kuo mažiau pakenkti aplinkai norint patiems smagiai praleisti laiką. Taigi, apsvarstykime Kalėdų Senelio vaidmenį žiedinėje ekonomikoje.
Dovanų įpakavimas
Visi esame įpratę dovanas tiek dovanoti tiek gauti gražiai įpakuotame blizgiame dovanų popieriuje. Bet ar susimąstome, kad tik trumpą akimirką tas popierius mums teikia džiaugsmą, o vėliau tas pats popierius tampa tiesiog atlieka? O gal vis dėl to galėtume dovanas pakuoti išradingiau ir tuo pačiu nekenkti aplinkai?
Kokios dar galėtų būti neblizgios dovanų popieriaus alternatyvos? Dovanas galima kūrybiškai pakuoti naudojant tai, kas yra dovanos dalis ir bus išsaugota po išpakavimo. Pavyzdžiui: naudoti šaliką, rankšluostį ar pagalvės užvalkalą. Dovanas gali būti įteiktos krepšelyje ar medinėje dėžutėje. Galima panaudoti drobinius krepšius ar pirkinių maišelius, kurie liko po ankstesnio apsipirkimo parduotuvėje. Kita idėja: naudoti stiklainius, kuriuos laikote savo sandėliuke. Pasitelkę fantaziją dovaną įpakuoti galite į popierinį rankšluostį ar seną laikraštį.
Per daug dovanų
Šiais laikais visi linkę Šv. Kalėdas asocijuoti su pertekliumi, todėl kartais persistengiama su dovanomis ir perkama daugiau nei reikia, ypač kai viena didelė dovana dar papildoma daug smulkių ir ne visada reikalingų dovanėlių, vien todėl kad dovana atrodytų įspūdingesnė. Bet ar tai tikrai būtina?
Žvakės, šlepetės, apatiniai drabužiai, kojinės, pižamos ir kosmetika buvo pripažintos mažiausiai vertinamos dovanos Jungtinėje Karalystėje, JAV ir Australijoje.
2019 metais Jungtinėje Karalystėje atlikta apklausa parodė, kad per Kalėdas žmonės gauna vidutiniškai dvi nepageidaujamas dovanas. Taip pat buvo apskaičiuota, kad beveik kas penkta nepageidaujama dovana pateko į sąvartyną.
Gera žinia yra tai, kad šiais laikais maždaug trečdalis gautų, nereikalingų, dovanų yra paaukojama labdarai arba padovanojama, tačiau apie 20% jų tiesiog atidedama ir pamirštama namuose.
Dovanų pirkimas. Dovanos, kurios yra svarbios, o kurios perkamos paskutinę minutę
Prasminga dovana yra tokia, kurios žmogus iš tiesų reikia, todėl norint padovanoti naudingą daiktą reikėtų atsižvelgiant į tai, kokie norai buvo išsakyti aukščiau.
Kai neįmanoma sužinoti artimojo poreikių, o vis tiek norima parodyti dėmesį yra išeičių tai padaryti be neigiamo poveikio aplinkai. Tai dovanos, pagamintos iš natūralių arba perdirbtų medžiagų, taisomi ar kompostuojami daiktai. Taip pat daiktai, kurie yra perdirbami pasibaigus jų galiojimui. Kitos ekologiškos alternatyvos – kambariniai augalai arba daiktai, pagaminti iš medžio, pavyzdžiui rėmeliai. Taip pat dovanos pagamintos iš perdirbtų medžiagų, tokių kaip: drabužiai, avalynė, papuošalai. Kitas ekologiškas dovanų variantas: veganiški grožio produktai, kurie pagaminti nekenkiant gamtai ir jų gamyboje nenaudojamas plastikas.
Vaikams galima rasti ekologiškų dovanų variantų, tokių kaip žaislai iš perdirbto plastiko, mediniai žaislai, bičių vaško kreidelės.
Taip pat galima dovanoti ne daiktus, o patirtis ir emocijas. Pvz.: ekskursiją, SPA procedūrą, apsilankymą muziejuje, ar netgi žmogui naudingus kursus. Galima dovani ir kilnias dovanas: paramas įvairioms organizacijoms.
Dovanos sunkiais laikais
Nors aukščiau išvardinti ekologiškesni pasiūlymai ir yra draugiškesni aplinkai, tačiau tokie variantai dažniausiai yra brangesni nei tie pasiūlymai, kuriais pergrūsti visi didieji prekybos centrai. Prekės, pagamintos iš ekologiškų ar tvariai pagamintų medžiagų randamos vietinėse parduotuvėse, dažniausiai turi savo kainą. Bet visada galima rasti sprendimo būdų, kaip ir sutaupyti ir vis tiek nustebinti artimąjį.
Šiuo metu, kai pragyvenimui skirtos išlaidos didėja, vis tiek galima ieškoti alternatyvų, kad galėtų mėgautis dovanų teikimo akimirkomis. Vienas iš pasiūlymų: planuoti finansus ir dovanas pirkti šiek tiek anksčiau, o ne paskutinį mėnesį likusį iki Šv. Kalėdų. Kitas variantas – persvarstyti, ar tikrai visos mažos papildomos dovanėlės yra tikrai reikalingos, nes daug smulkių dovanėlių prideda ir daug išlaidų.
Kitas būdas leisiantis ir sutaupyti ir tuo pačiu įvesti į šeimą naują tradiciją: draugų grupėje ar šeimoje ant atskirų lapelių surašyti visų asmenų vardus ir visus lapelius sumesti į dubenį. Kiekvienas šeimos ar draugų grupelės narys išsitraukia po vieną lapelį. Žmogaus vardas, kuris parašytas ant lapelio ir bus vienintelis žmogus, kuriam reikės pirkti dovaną Šv. Kalėdų proga.
Žaidžiant šį žaidimą suteikiama paslapties, įdomumo išsiaiškinti, kas žmogui naudinga ir reikalinga, tuo pačiu pašalina šiek tiek streso, nes dovana perkama tik vienam asmeniui todėl dėmesys skiriamas tik vienam žmogui, kad jam padovanoti ypatingą ir tikrai prasmingą dovaną.
Bėgant metams Kalėdų dovanos vis labiau asocijuojamos su materialių ir brangių dalykų dovanojimu, kuo daugiau dovanų ir kuo jos brangesnės tuo labiau jos vertinamos. Ir visas šitas „balaganas“ visą priešventinį laikotarpį, kuris turėtų būti skirtas ramybei ir susikaupimu, paverčia bėgiojimu ir įtemptu mąstymų, kam ką padovanoti. Bet ar tai tikrai yra tikroji švenčių dvasia?
Sugrįžkime prie tikrųjų Šv. Kalėdų tradicijų ir papročių. Šv. Kalėdos turi būti bendrumo metas. Tai nesavanaudiškumo, atlaidumo ir mąstymo apie kitus laikas. Pabūkime su artimaisiais ramiai be pykčių, atsiprašykime, apkabinkime, pasidžiaukime jų draugija. O būdami kartu pagalvokite ir apie gamtą bei aplinką ir gražiausias metų šventes švęskite neteršiant gamtos ir mylėdami ne tik artimą , bet ir aplinką, kurioje gyvename.
*versta iš anglų k. Šis tekstas prisideda prie projekto „Žiedinis atliekų tvarkymas“ įgyvendinimo.
Projektą „Žiedinis atliekų tvarkymas“ finansuoja Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija per EEE (ang. EEA) ir Norvegijos regioninio bendradarbiavimo dotacijų fondą. The Circular Based Waste Management project is funded by Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA and Norway Grants Fund for Regional Cooperation. Daugiau: www.eeagrants.org).
#EEANorwayGrants #FundforRegionalCooperation #RegionalCooperationMag